Lehetséges: egy francia kisvárosban átálltak 100% bio alapanyagra a menzákon, többletköltség nélkül
Egy francia kisváros, Mouans-Sartoux vezetői annyira fontosnak tartották, hogy a gyerekek jó minőségű alapanyagokból készült ételt egyenek az iskolákban és az óvodákban, hogy többéves szisztematikus munkával elérték, hogy ma már 100%-ban vegyszermentes, bioélelmiszereket szolgálnak fel a közintézményekben, és mindezt többletköltség nélkül.
A bioélelmiszerekre való átállás 4 évet vett igénybe a 10 000 fős kisvárosban. Mivel nem találtak elég ökogazdaságot a környéken, élve elővásárlási jogukkal földeket vettek, és egy gazdálkodót bíztak meg a saját önkormányzati gazdaság felépítésével. Jelenleg a menzákon felhasznált zöldségek és gyümölcsök 85%-a innen származik, összesen negyvenféle zöldséget termesztenek.
Gilles Pérole, a város helyettes polgármestere elmondta, hogy számukra az ökomódszerekkel való élelmiszer-termelés több szempontból is fontos: védi a fogyasztók és a földeken dolgozók egészségét; a rövid ellátási lánc költséghatékonyabb; hozzájárul a régió kiegyensúlyozott gazdasági fejlődéséhez; és megóvja a város környékén a jellegzetes dél-franciaországi tájat.
A felmérések szerint a szülők 99%-a és a gyerekek 97,5%-a elégedett az ételekkel.
Ilyen nincs! – gondolhatnánk, vagy ha van is, akkor biztosan sokkal drágább, mint a szokásos menzakoszt. Ez azonban nem így van. Az önkormányzat nagyon alaposan átgondolta az élelmiszermenedzsmentet, és egyszerű trükkökkel megspórolta a többletköltségeket.
Az élelmiszerhulladékot például leszorították az étkezésenkénti, átlagos 147 grammról 30 grammra. Ha új ételt vezetnek be, a gyerekek előbb megkóstolhatják. Kis adagokat kapnak, és ha tudnak még enni, repetázhatnak, a meghagyott ételt pedig mindenkinek saját magának kell kidobnia úgy, hogy egy mérleg kijelzi, mennyit ennivaló ment kárba.
A menzán feldolgozzák azokat a szabálytalan alakú zöldségeket is, amelyek nem kerülhetnének ki egy áruház polcaira, de saját használatra ettől még tökéletesek, hiszen épek és jó ízűek. A nyári terményekből pedig fagyasztással és hőkezeléssel tartósítanak télre is, így ebben sem szorulnak rá külső szolgáltatóra.
A településen már most is tartanak képzéseket az érdeklődőknek, de a hosszú távú cél az, hogy egyetemi képzés helyszíne lehessen Mouans-Sartoux, ahol fenntartható étkeztetési szakembereket képeznek.
Fotó: Járdány Bence / Greenpeace
A Greenpeace Magyarország Ökosmenza-kampányának célja, hogy egészségesebbé tegyük az óvodai és az iskolai közétkeztetést, és 1000 biogyümölcsöt osszunk ki a gyerekeknek. Kérjük csatlakozz a kampányunkhoz te is! https://okosmenza.hu/#a-tamogatas-menete