A JÖVŐ
ZÖLD
VÁROSA
Ez a kampányunk már lezárult. Ha továbbra is szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük, látogass el a greenpeace.hu/tamogatas oldalra!
Ez a kampányunk már lezárult. Ha továbbra is szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük, látogass el a greenpeace.hu/tamogatas oldalra!
A kampány során összegyűjtött támogatásokból növényeket ültettünk, és azóta is:
Válaszd ki a számodra leginkább tetsző növényt!
Fizesd ki online bankkártyás fizetési rendszerünkön keresztül!
Ezt követően helyezd el a választott növényt a megjelenő térképen oda, ahova ültetnéd!
Az összegyűlt adományokból 3500 növényt ültettünk ki az ország több városában.
A munkánk ezzel együtt nemcsak növényültetésből áll: kampányunkat továbbra is támogathatod!
Mi kerül 100 ezer forintba egy belvárosi fa ültetésekor?
Egy fának nagyon nehéz túlélnie a belvárosi környezetet, ezért minél inkább városi környezetbe kerül, annál több mindent kell neki biztosítani a kezdeti megerősödéshez, és ahhoz, hogy legalább 40-60 évig élvezzük a jelenlétét. Ha belvárosban telepítünk fát, a helyszűke az első, amivel meg kell bírkóznunk. A felszín alatt sok esetben közművek vannak; fel kell törni a betont, szegélyeket kell kiépíteni, ki kell cserélni a fa környezetében a talajt; ha elpusztult fa helyére kerül, annak a tuskóját, gyökérzetét el kell távolítani; meg kell óvni a fa gyökereit az ültetőgödörben rekedt pangóvíztől, hogy ki ne rothadjon; védelmet kell biztosítani neki sózás, parkolás, taposás, vandálok, mechanikai sérülések, szélnyomás ellen; az első időben metszeni, intenzíven öntözni szükséges, míg fejlődésnek nem indul.
Mindezek ellenére is előfordulhat, hogy a beültetett növény elpusztul: erre az első 1-2 évben van a legnagyobb esély. Ez esetben pótolni is kell. Egy 2-3-szor iskolázott, már 2,5 méteres törzzsel és afölött kisebb koronával rendelkező földlabdás útsorfa önmagában – fafajtól és kortól függően – 15-40 ezer forintba kerül a faiskolában, helyszínre szállítás nélkül. Mindezekhez a legalább 1 m³-es talajcsere, bontások, szegély- és burkolatépítések, faveremrács, dréncsövezés, karózás, metszés, öntözés, növényvédelmi munkák, a közvetlen termőterület mulcsolása, kiszáradás és áttaposás elleni védelme is hozzáadódnak.
Milyenek az ideális növények közterületeken?
A városi környezet a növények számára környezeti sokk. Olyan szélsőség, amihez csak az ilyen körülményekhez jól alkalmazkozodott, úgynevezett várostűrő növények képesek tartósan túlélni. A várostűrő fák elsősorban olyan élőhelyekről jönnek, amelyek jól bírják a mocsári (talajlevegőtlen), sziklás és meleg (karsztbokorerdők), a félsivatagi (nagy hőingás, hősziget, kevés csapadék) körülményeket, vagy olyan ősi növények, amelyeknek már a kártevői és kórokozói is kipusztultak. Mindezek közül is kiesnek az allergén, a szemetelő termésű, a törékeny ágrendszerű, az ehető, vagy éppenmérgező fajok. Így egyre kevesebb alkalmas faj marad, ahogyan a klímaváltozás és az ennek következtében felhúzódó délszaki kártevők megérkeznek és át is telelnek az ország területén.
Miért nem szerencsés gyümölcsfákat telepíteni a közterületre vagy az iskolákba, óvodákba?
Az ehető termésű növény egyszerre kincs és felelősség. A közutak mentén tapasztalható vonalas légszennyezés, a kipufogógázokban található szennyezők a tapasztalatok és a mérések szerint az úttest 10-20 méteres sávjában ülepednek le. Az iskola- és óvodakertekben is fennállnak a légszennyezés hatásai, bár ott mérsékeltebben. Mindamellett iskola és óvodakertekbe csak akkor javasolt ehető növényeket telepíteni, ha bizonyosak vagyunk abban, hogy annak talaja nem szennyezett és kellő energiákat tud fordítani a fenntartó a vegyszermentes, ökológiai gazdálkodás feltételeinek megteremtésére.
Mikor jó egy fatelepítés, és mikor gyanakodj kontár munkára?
Egy jó telepítéssel nagymértékben elősegíthetjük a facsemete megmaradását, gyökeresedését, és évtizedekre előre meghatározhatjuk egy fa sorsát. Az első és legfontosabb kritérium, hogy egy fának minimum 1×1×1 méteres ültetőgödröt, és a gödör alján érett istállótrágyát, a gödörben pedig humuszos, jó minőségű (fekete) termőföldet kell biztosítanunk. Ez az, amit rossz esetben a kivitelezők spórolásból először elszabotálhatnak. Készíts fotókat, kísérd figyelemmel ezeket a közterületi kivitelezéseket!
Semmilyen kivitelezési munkánál nincs ma nagyobb szükség a civil kontrollra, mint a zöldfelület létesítésénél.
Milyen problémák lehetnek még?
Ha ilyeneket látsz, akkor dokumentáld (készíts fotókat), tedd szóvá az építésvezetőnél, az önkormányzatnál!
Milyen fát lehet átültetni, és milyet nem?
Egyre több nagy állami beruházásnál ígérik, hogy ha útban van egy fa, akkor majd átültetik. Ez azonban sok esetben eleve megvalósíthatatlan: a nagyobb, idősebb fák nagyon ritkán élik túl az átültetést.
Átültető géppel nagyobb előkészítés nélkül átültetni egy fát csak fiatalon lehet, 10-15 éves kor (maximum 10 cm törzsátmérő) esetén. Sőt az örökzöldek, fenyők már ilyen fiatalon sem ültethetőek át.
Az ennél nagyobb növények gépi átültetővel maximum 37 cm törzsátmérőig ültethetőek át, de ebben a kategóriában ez is már csak minimum 1 éves előkészítés után lehetséges.
Az előkészítés gépi vagy kézi alávágással kezdődik: azaz a fát helyben nagy földlabdával körbeárkolják, és elvágják a gyökereit, körbeveszik geotextíliával, a gyökereket növekedési hormonnal kezelik, és visszatemetik köré a földet, hogy az elvágott gyökereknél elinduljon a hajszálerek képződése. A fa koronáját ezzel párhuzamosan visszametszik, hogy a lecsökkent gyökérzet is el tudja látni a lombkoronát. Az így előkészített fát eredeti helyén legalább egy vegetációs időszakon keresztül intenzíven öntözik, tápoldatozzák, párásítják, és csak vegetációs időszakon kívül kezdik meg a gépi átültetési műveletet. Ha ezek a munkák elmaradnak, akkor az átültett növény az új helyén 1-3 év alatt teljesen elszárad. (Addig a törzsében raktározott tápanyagokat éli fel.)
Az ennél is idősebb, 35-40 év feletti fák átültetése géppel már nem lehetséges: egyedi kalodát kell nekik ácsolni, és minimum 2 éves előkészítést igényelnek az átültetés előtt. Ha a földlabda nem marad egyben az átültetés folyamán, akkor a növény elpusztul.
Minél idősebb a növény, annál jobban ki van téve annak, hogy nem éli túl az átültetési sokkot. A 60-100 éves korú fák már nagyon kis megmaradási rátával ültethetőek át, még sikeresnek mondott átültetés esetén is nagy részük 5-10 éven belül elpusztul.
A vegetációs időn belül, azaz április-október között elvégzett, előkészítés nélküli faátültetések szakszerűtlenek, szinte biztosan a fa pusztulásához vezetnek.
Mit tegyek, ha egy számomra kedves fa mellett favágók jelennek meg?
Egy fa kivágásához általában engedély kell, akár közterületen, akár magánterületen álló fáról van szó. Ha nem tudnak ilyet felmutatni, akkor jogszerűen fel lehet függesztetni velük a munkát addig, amíg nem tudják bizonyítani az engedély létezését.
Van néhány kivétel, amikor nem kell engedély a fakivágáshoz. Ilyen, ha fennáll a közvetlen veszélye annak, hogy a fa emberekre vagy épületekre dőlhet; vagy ha a fa átmérője 3 cm-nél kisebb. Néhány településen magánterületek esetében sincs szükség engedélyre.
Hogyan tájékozódhatok a fakivágási döntésekről?
A jegyző a határozat meghozatalával egy időben köteles nyilvánosan kifüggeszteni (sajnos nem feltétlenül valóban könnyen észrevehető helyre) a tájékoztatást. A tájékoztatás jó esetben az önkormányzat honlapján is megtalálható. Ezek mellett telefonon is érdeklődhetsz a jegyzői hivatalnál is.
Ha megkérdőjeleznéd a döntést, első körben tájékozódj a fellebbezés határidejéről (jellemzően 15 vagy 30 nap), és az illeték összegéről.
Amennyiben fellebbezésed elsőfokon nem vezet kellő eredményre, akkor a területileg illetékes kormányhivatalhoz nyújthatsz be jogorvoslati kérelmet, illetve végső esetben a jövő nemzedékek ombudsmanjához fordulhatsz kereseteddel.
Ha az érintett közhivatalok nem adnák ki a fontos információkat, engedélyeket számodra, jogi tanácsadásért folyamodhatsz az erre szakosodott civil szervezetekhez, például az EMLA-hoz vagy a TASZ-hoz.
Mik lehetnek egy fakivágás elfogadható okai?
Ha egy fa különösen beteg, balesetveszélyes, az élet- és vagyonvédelem szempontjából közvetlen veszélyt jelent, vagy közművet veszélyeztet. Ezekre azonban sok esetben hamisan is hivatkozhatnak, úgyhogy légy résen! Ezeknek a körülményeknek a fennállását szakszerű módon csak szakértői vizsgálatokkal lehet megállapítani, a szemrevételezés nem mindig elegendő hozzá. (Az önkormányzatnak sajnos nem kötelező ilyen szakértői vizsgálatot készíttetnie.)
Ha a fa látszólag sértetlen is, attól még fennállhatnak benne olyan rejtett üregek és korhadások, amelyek adott esetben (például viharos szél esetén) veszélyt jelenthetnek. Ezt műszeres (fakoppos) vizsgálattal lehet kideríteni. Kérd ki és ismerd meg e dokumentumok tartalmát, ha léteznek. Ha nem léteznek, akkor az önkormányzat fakivágási rendeletére hivatkozva próbáld meg elérni, hogy a fa kivágása előtt az önkormányzat végeztessen el ilyen vizsgálatot független szakértővel, a beruházó költségén.
Honnan tudhatom, hogy a fakivágás indoka nem valós?
Gyanús lehet, ha éppen egy beruházás (például épület, mélygarázs építése vagy útfelújítás) zajlik, és a fakivágási engedélyben sok beteg, balesetveszélyes fára hivatkoznak.
Ilyenkor érdemes lehet a környékbeli lakókkal összefogni, és független szakértő véleményét kérni. Hidd el, van értelme: a budapesti Hunyadi téren mélygarázst építettek (bővítettek?) volna, így azonban a tér megmaradhatott gyönyörű zöld „oázisként”.
Mikor lehet valóban szükség gallyazási munkára?
A fák erős visszametszésének, csonkolásának sok elfogadható oka lehet. Például:
A szakszerű gallyazás, metszés a vegetációs időszakon kívül, ideális esetben február végén történik. Ilyenkor a drasztikusabb csonkolásoktól sem kell megijedni.
Ha azonban rügyfakadás után, a madarak költési időszakában vagy nyári szárazságban kerül sor ezekre a munkákra, akkor mindenképpen gyanakodhatunk. Ilyenkor egy drasztikus koronacsonkolás akár a fa teljes kiszáradásával is járhat.
Melyek a jelei annak, ha egy fát nem a megfelelő módon tartanak fenn?
A fák szívósak és sokáig élnek, főleg ha már 20 évnél több időt töltöttek el a kiültetett helyükön. Azonban életkilátásaik romlására több jel utalhat. Ilyen, ha:
Újabban a sűrűbben lakott budapesti városrészekben megjelentek a fák köré tett műanyag, gumi és műgyanta alapú vízáteresztő burkolatok. Ezek egyelőre kísérleti eszközök, de ígéretesek: védik a fa termőhelyét, de a víz számára átjutást biztosítanak. Ha aggódsz, próbáld ki, hogy ráöntesz a burkolatra egy kis vizet: ha a víz átfolyik, minden rendben.
Milyen idős növények telepíthetőek a fapótlások során?
A hazai faiskolákban a legöregebb faegyedek 20-25 évesek. Nyugat-európai faiskolákban előfordulnak 30-40 éves, átültetésre előkészített fák is, amelyek megeredési hajlandósága 90-95%-os biztonságú. A nyugati faiskolai növények klimatikus igényei azonban sokban eltérhetnek a hazai viszonyoktól, ezért könnyen lehet, hogy megsínylik a hazai viszonyokat. Az ennyire koros fák esetében 4-6 évig tart, mire a beültetés után kifejlesztik a korukhoz illő lombtömegüket.
Egy 40-100 éves fa kivágásával keletkezett űrt tehát lehetetlen azonnal pótolni. Még ezekkel az óriási erőfeszítéseket igénylő módszerekkel is legfeljebb 1-2 évtizeddel hamarabb lehet visszaállítani a korábbi látványt.
Hogyan lehet megállapítani egy fa korát?
A fák fafajtól függően eltérő gyorsasággal nőnek. Vannak viszonylag gyors növekedésűek, mint a nyárfák, füzek, platánok, fenyők. De vannak nagyon lassúak is, mint a tölgyek, bükkök, berkenyék.
Az úgynevezett „pionír” növények és özönfajok gyorsan terjednek, gyorsan nőnek, de hamar halnak. A lassabb növekedésűek általában sokkal tovább fordulnak termőre, és sokkal tovább élnek.
Ha ezt a két csoportot jól meg tudjuk különböztetni egymástól, akkor a fa 1 m-es magasságban mért törzsátmérőjéből meg tudjuk becsülni a korukat. A lassú növekedésű fafajok kora általában nagyobb, mint az 1 méteres magasságban centiméterekben mért törzsátmérőjük (egy 80 cm átmérőjű tölgy lehet 100 éves is). A gyors növekedésű fák életkora viszont kisebb, mint a cm-ben mért átmérőjük (egy 80 cm átmérőjű nyárfa talán csak 60 éves).
Precízen a fa korát csak évgyűrűszámlálással lehet megállapítani, ehhez különféle mintavételezési eljárások állnak a szakemberek rendelkezésére.
Melyik fa van bajban?
Az, amelyiken feltűnő mértékű a károsítók jelenléte, vagy megkezdődött a hanyatlása. Ennek jelei:
Mit tehetsz ilyenkor? Kérd szakértő, a területileg illetékes önkormányzati előadó, főkertész, kezelő segítségét! Metszéssel, tápanyagutánpótlással, sebkezeléssel, lemosó permetezéssel, célzott növényvédelemmel, a fa környezetének feljavításával sok fa megmenthető. A városi fák legnagyobb és legrafináltabb kártevője azonban maga az ember. Ettől a veszedelemtől az adott fát csak egy másik ember képes megmenteni.
Mit jelent egy növény örökbefogadása?
A jelképes örökbefogadás egy támogatási forma, mellyel abban segítesz nekünk, hogy a városi zöldterületek védelmében folytatott kampányunkat folytathassuk. A kampány során összegyűjtött támogatásokból növényeket ültettünk, és:
Városi zöldterületeinket óvni, felújítani és bővíteni kell, nem beépíteni.
Biztonságos ezen a honlapon keresztül pénzt utalni?
Teljesen biztonságos. Adományod az Adyen nevű nemzetközi pénzügyi szolgáltató oldalán keresztül jut el hozzánk. Az Adyen tevékenységére a nemzetközi pénzintézetekre vonatkozó szigorú szabályok vonatkoznak. Amint kitöltöd az adataidat, a bankkártyádról automatikusan elindul a támogatásod. A Greenpeace a kártyádról, illetve a mögötte álló számlád adatairól, számáról, kódjairól semmilyen formában nem szerez tudomást, azokba betekintést nem nyerhet. Ha többet szeretnél tudni adatvédelmünkről, látogass el a http://www.greenpeace.org/hungary/hu/rolunk/Adatvedelmi-tajekoztato/ oldalra.
Mire költi a Greenpeace az adományokat?
A városi zöldterületek megvédéséért indított kampányunkra. A kampány során összegyűjtött támogatásokból növényeket ültettünk, és:
A jövő városának rendszeres támogatói